Životnost sodíkových výbojek se pohybuje v rozmezí od 16 tisíc do 30 tisíc hodin, ke konci tohoto období dochází k postupnému nárůstu napětí uvnitř tělesa vlivem opotřebení tlumivky a výbojka začíná střídavě zhasínat a znovu se zapalovat. V tomto okamžiku by se měla výbojka vyměnit za nový kus. Některé nové typy hořáků tomuto zhasínání brání, přesto by se měla výbojka po konci své životnosti vyměnit, neboť v ní zůstávají zapalovače stále v činnosti, přetěžují izolační vrstvu přívodních vodičů a mohou způsobovat rádiová rušení.
Sodíkové výbojky se používají jako světelný zdroj již desítky let, dnes jsou částečně vytlačovány halogenidovými výbojkami, stále jsou však uváděny v sortimentu mnoha výrobců. Můžeme je rozdělit do několika základních typů: Prvním z nich jsou výbojky pro běžné, např. pouliční osvětlení. Výroba se dále soustředila i na svítidla o příkonech 600 a 400 W, které mají upravené světelné spektrum modrých barev a využívají se pro osvětlování interiérů skleníků s nonstop provozem. Další možností využití této technologie jsou výbojky se dvěma hořáky v jedné baňce. Ty jsou zapojeny paralelně a druhý hořák je uváděn do provozu vždy jako záložní – buď při výpadku prvního hořáku, nebo při krátkodobých výpadcích rozvodné sítě. Dvouhořákové výbojky se montují zpravidla tam, kam je velmi obtížný přístup, a kde se životnost světel prodlužuje na téměř dvojnásobek.
Jaké jsou hlavní výhody vysokotlakých sodíkových výbojek
- Především dlouhá životnost, 30 tisíc hodin je v této kategorii velmi slušná hodnota, u veřejného osvětlení se jedná v průměru o šest let provozu.
- Příjemné podání barevného spektra 2000 – 2500 K a velké množství měrného výkonu.
- Jsou velmi spolehlivé a snadno se udržují.
- Prodávají se za rozumnou cenu, což způsobuje automatická sériová výroba s mnohaletou tradicí. Počet výrobců jde do několika desítek, vzájemně si konkurují, což udržuje cenu výrobku na přijatelné úrovni.
- Úspora materiálu během výroby při současné kompaktnosti a bezpečnosti tohoto zdroje umělého osvětlení.
- Rozmanité využití v mnoha oborech lidské činnosti a na mnoha místech, např. pro osvětlení průmyslových budov, parkovišť, nádražních objektů, továrních hal, pro pouliční osvětlení, tunely, letištní plochy a hangáry a mnoho dalších.