Po dlouhé zimě bývá naše pokožka dehydrovaná, vysušená, citlivá, a už vůbec ne zvyklá ne sluneční záření. Nebezpečí prvních slunečních paprsků často přeceňujeme, a i když se nám může zdát, že ještě nemá takovou sílu jako slunce uprostřed léta, sluneční záření je pro nás nebezpečné. Jenomže pokušení teplých dnů láká kdekoho. Vždyť kdo by nechtěl vystavit svou pokožku teplým a hřejivým paprskům. Na slunce bychom si ale opravdu měli dávat pozor!
UVB paprsky jsou nebezpečné především pro naši kůži, neboť bývají častou příčinou rakoviny kůže. Paprsky UVA pak mají na svědomí stárnutí naší pleti a tvorbu vrásek. Dohromady nás paprsky mohou způsobit nepříjemné popáleniny. Čas, který na slunci strávíme, se vždy sčítá, a neblahé následky na kůži se mohou projevit až později. Proto je potřeba se před sluníčkem chránit zvenku i zevnitř.
Na krému se nesmí šetřit
Aby byl škodlivý dopad slunečních paprsků na naši kůži co nejmenší, je potřeba se vždy před příchodem na slunce ošetřit opalovacím krémem s vysokým faktorem. Pokud na slunci trávíme více než dvě hodiny v kuse, je potřeba nátěr znovu zopakovat. Jak vysoký faktor zvolit vždy záleží na tom, jak dlouho chceme na slunci pobývat, ale také na našem fototypu. Světlé typy se většinou na slunci spálí už po pár minutách, ale ochranný krém tuto dobu o něco prodlouží.
Chráníme se i zevnitř
Jen krémy nám však jako ochrana stačit nebudou. Je potřeba, abychom dbali na dostatečný příjem vitamínů C, E, A a B, neboť právě nedostatek vitamínů má za následek to, že se na slunci brzy spálíme. Také dostatečný přísun zinku je velmi důležitý, neboť má příznivý vliv na tvorbu kolagenových a elastinových vláken. Potraviny s beta-karotenem zase napomáhají tomu, že po opalování zhnědneme. Zapomínat nesmíme ani na pitný režim, aby nebyla naše pokožka vysušená a tím pádem náchylná k podráždění od sluníčka.