Svět internetu samozřejmě může představovat riziko závislosti. Závislost na sociálních sítích, závislost na online hrách, závislost na internetovém nakupování, možností je mnoho. Platí to samozřejmě pro dospělé a dvojnásob pak pro děti. Internet může být pro dítě velmi nebezpečný, a čím je dítě menší, tím méně času by na něm mělo strávit. Rozhodně nemá smysl dítěti internet zakazovat, ale spíše nastavovat čas, kontrolovat činnost a také přátele. U malých dětí to rozhodně není zásah do soukromí a i u dospívajících dětí byste měli mít představu o tom, s jakými lidmi Vaše dítě komunikuje.
Jsou rodiče, kteří striktně odmítají dětem založit dokonce i e-mail, o profilu na sociálních sítích ani nemluvě. To už je samozřejmě jiný extrém, protože pokud dítěti internet zakážete, o to více ho bude používat na návštěvě u přátel a bude mít pocit, že se jedná o něco výjimečného a přitom internet je jen nástroj a nic více.
Ano, ale s mírou
Dítě online, to je status, na který má i dítě právo, ale je Vaše zodpovědnost být v obraze. Rozhodně také velmi prospěje, když dítě budete motivovat k tomu, aby svůj čas v síti věnovalo smysluplným aktivitám.
Vzpomínáte si například, když jsme si dříve psali s cizími přáteli rusky, anglicky a německy? Kromě kamarádství jsme si procvičovali jazyk. Na internetu to platí také. Má zde jedinečnou příležitost naučit se například jazyk. Na internetu najdete také celou řadu vzdělávacích webových stránek, které může dítě využívat jako velmi užitečný doplněk při učení. Zvláště je to pak vhodné pro děti, které mají specifické poruchy učení. Jednoduchá forma doplňování je ohleduplná k jejich zeslabené schopnosti se dlouhodobě koncentrovat.
Způsobů, jak trávit čas na internetu smysluplně je samozřejmě celá řada. Nejsmysluplnější ovšem je včas se odpojit a žít ten skutečný život tady a teď. Jít ven, jít do kina, zasportovat si. V tom taktéž musí jít příkladem především rodiče. Pokud oni sami mají problém s tím odložit tablet nebo smartphonu, něco je zřejmě špatně.